Kulinarne przesądy

Na świecie występuje bardzo dużo przesądów. Jedne są znane bardziej, inne w ogóle. Niektóre z nich wywodzą się kompletnie z innego kraju i z dawnej epoki, a mimo to nadal znajdują swoich zwolenników bez względu na miejsce czy czas. Z pewnością sam znasz kilka, które potrafiłbyś wymienić z marszu. Często się mówi że zbicie lusterka przynosi pecha na 7 lat, albo przebiegnięcie czarnego kota przez jezdnie również przynosi pecha.Pamiętam nawet jak kiedyś gdy szłam z grupką znajomych zdarzyło nam się przejść po dwóch różnych stronach wymijanego przez nas słupa ze znakiem, co zaowocowało potrzebą zawrócenia się na prośbę znajomych i ominięcie tego samego słupa po tej samej stronie co reszta grupy. Gdybym tak tego nie zrobiła, to przesąd mówi że doszłoby do kłótni. Co zapewne by się stało gdybym zaczęła drążyć w okół tematu przesądów i wiary w nie. Koniec końców istnieje ich wiele, a szczególnie też są takiego w obrębie kuchennego zakątku. A oto one.

Pierogi

Jeśli zdecydujesz się przed wrzuceniem pierogów do garnka na policzenie ich, to przesąd mówi że na pewno podczas gotowania część z nich się rozklei. Z tego też względu niewiedza uchroni nas przed tym faktem.

Ciasto

Mówi się że ciasto będzie mieć zakalca, gdy zdecydujemy się wymieszać je metalową łyżką, zamiast drewnianej. Warto też wspomnieć że podczas pieczenia nie powinno sie otwierać okien, bo wypieki mogą nie wyrosnąć.

Sztućce

Jeśli podczas siedzenia przy stole upadnie nam nóż na podłogę, to jest to przesąd, który twierdzi że w najbliższym czasie odwiedzi nas jakiś mężczyzna, a jeśli sztućcem, który wyląduje na ziemi będzie widelec, będzie to kobieta. Łyżeczka w tym wypadku oznacza dziecko.

Rozsypana sól

Prawdopodobnie większość zna ten przesąd. Otóż rozsypana sól ma przynieść nam pecha, z tego względu trzeba uważać podczas doprawiania.

Są to jedne z wielu innych znanych i mniej znanych przesądów. Czy słyszałeś może o tych wymienionych przeze mnie? A może znasz jakieś inne? Jeśli tak podziel się tym z nami!