Czy można jeść mięso po treningu?

Czemu mięso jest spożywane przez sportowców po ciężkim wysiłku lub treningu?

Wiele razy spotkaliście się na pewno z sytuacją gdy sportowiec po ciężkim treningu, wyciąga z torby lub plecaka pudełko z jedzeniem. Normalna rzecz – organizm jest zmęczony po wysiłku –  więc należy mu dostarczyć odpowiednią dawkę energii która zaspokoi potrzebę energetyczną. Podstawowym pożywieniem jakie jedzą ludzie w takiej sytuacji to ryż, banan lub jakiś niskokaloryczny posiłek typu groszek lub inne warzywo strączkowe.  Lecz jedną z najbardziej dziwiących nas sytuacji jest wtedy, gdy sportowiec wyciąga pudełko z jedzeniem a po którego otwarciu znajduje się tam mięso. Często polane i okraszone dużą ilością sosu własnego. Dlaczego tak się dzieje? Wynika to w głównej mierze z tego, że mięso jest bogate w białko oraz inne składniki odżywcze, które po ciężkim treningu wzmacniają organizm i powodują szybszą regenerację zmęczonych mięśni.

Ludzie nie mogą się nadziwić dlaczego jedzenie, powszechnie uznawane za tuczące i przesycające oraz posiadające za dużą liczbę kalorii pomaga w regeneracji i jest odpowiednie do spożycia po treningu. Nie dziwię się im – coś co nas od zawsze blokuje, przez co nie raz mieliśmy przysłowiowa „głodówkę” po treningu jest zdrowe w niektórych i skrajnie określonych przypadkach.

fit

Odbudowa i regeneracja mięśni

Takim przypadkiem jest odbudowa i regeneracja mięśni. Otóż zawarte w mięsie, naturalne białko – wchłania się dużo szybciej od tego syntetycznego, spożywanego przez wielu sportowców (te białe proszki w dużych saszetkach). Oczywiście wraz z wchłanianiem się białka, wchłaniają się inne naturalne witaminy i minerały które wspomagają odbudowę tkanki mięśniowej i zapobiegają popularnym zakwasom.

Podsumowanie

Posiłek po treningu jest bardzo ważny – jednak jego zadaniem nie jest zaspokojenie głodu tylko uzupełnienie witamin w naszych mięśniach. Pomimo tego, że jest to dziwne zachowanie i niespotykane – całkiem normalne i świadczy tylko o dbałości o nasze mięśnie. Nie zapominajmy także o odpowiednim nawadnianiu się podczas treningów tak aby zwiększyć ilość wody w naszym organizmie.