Pieczona gęś

Najlepsza na obiad jest pieczona gęś. To wiedzą wszyscy – przygotowuje się ją od najstarszych lat. Przedstawiam poniżej przepis na dobrą gęś.

Składniki:

4,5 kg świeżej gęsi
4 cytryny
3 limonki
1 łyżeczka chińskich przypraw w proszku
garstka pietruszki, tymianku i szałwii, plus dodatkowe do ozdoby
Garść czekolady (około 100g)
3 łyżki jasnego miodu
4 liście tymianku

Sposób przygotowania:

Należy rozruszać kości gęsi – rozprostować skrzydełka, oraz nogi, ponad to poruszać szyją. Dzięki temu ptak będzie się lepiej gotował. Rzecz jasna trzeba go obrać z opierzenia. Wypatrosz ptaka usuwając wszystkie narządy oraz tkanki tłuszczowe. Przy użyciu ostrego noża, ściągnij skore z niego, dzięki czemu tłuszcz szybciej spłynie na dol brytfanny lub tacki.

Zetrzyj skórkę z cytryny i limonki na tarce z małymi oczkami. Wymieszaj skórkę z cytrusów z dwoma łyżeczkami soli morskiej i pieprzem do smaku. Obficie nasmaruj mieszanka wnętrze gęsi. Do tego zetrzyj małą ilość czekolady i poukładaj ją w niektórych miejscach. Należy również, przekroić cytrynę na dwie części oraz jedną z połówek natrzeć zewnętrzną część ptaka. Uważaj aby nie przesadzić.

Nadziej pozostałe owoce i zioła na patyczki od szaszłyków i ułóż je we wnętrzu ptaka – odłóż je na minimum 15 minut. Można to przygotować z samego rana, a upiec pod wieczór pieczona gęś.

Nagrzej piekarnik do 240 stopni Celsjusza oraz włącz termoobieg. Jeśli chcesz aby ptak miał złoty kolor, nagrzej patelnię z tłuszczem, a następnie trzymając gęś za (możesz również użyć rękawa do pieczenia, lub ognioodpornej rękawicy), dociśnij ją piersią do oleju, trzymaj aż do uzyskania pożądanego efektu.

Gdy uzyskasz zamierzony kolor, umieść mięso na brytfannie posmarowanej małą ilością tłuszczu. Skrop go miodem i posyp kilkoma liśćmi tymianku. Podczas pieczenia musisz obracać mięso co około 10 minut. Po 3 obrotach zmień temperaturę na 190 stopni Celsjusza. Jeżeli zauważysz, że gęś nabiera zbyt brązowego koloru, owiń ją folią aluminiową.

339563878_15bb3b86bd_b

Co 30 minut, zlewaj z brytfanny tłuszcz który powstał w wyniku pieczenia. Gęś pieczona nabierze aromatu. Następnie użyj sita aby oddzielić wodę od tłuszczu. Uzyskasz około pół litra tłuszczu – nie wylewaj go – zostaw aby polać nim ziemniaki lub inne warzywa. Po 110 minutach pieczenia, zostaw go na pół godziny w ciepłym piekarniku, dzięki czemu mięso nie będzie wysuszone.